3 dişi eksik Mona Lisa

Herkes Leonardo da Vinci’nin belli belirsiz gülümsemeyle kendisine hayran bırakan o tablosunu bilir: Mona Lisa… Peki ya, Mona Lisa resminin yapılmasından önce üç dişinin çekildiğini?..

İtalya’da Rönesans döneminin meşhur tablosu 500 yaşına girmek üzere. Paris’teki Louvre müzesinde “Francesco del Giocondo’nun karısı” ismiyle sergilenen Mona Lisa tablosunun aslında kime ait olduğu hala belirsizliğini korumaktadır.

Ancak tablo hakkında bildiğimiz bazı şeyler var. Francesco del Giocondo’nun bu tabloyu 3 Kasım 1503/1504 yılında ısmarlaması üzerine Leonardo da Vinci’nin bu resme başladığı ve 1519 yılında tamamladığı biliniyor.

Mona Lisa olarak bilinen “Lisa del Giocondo” isimli Gherardini ailesine mensup, tüccar Francesco del Giocondo’nun karısıydı. Tablonun Giocondo’nun ikinci oğlu Andrea’nın doğumu anısına yapıldığı tahmin ediliyor.

Ancak “Mona Lisa” hakkında bilinen az bir rivayet de, resimden önce karısının 3 dişinin çekildiği ve yerlerine takma diş takıldıktan sonra tablonun yapıldığıdır. Neyse ki resimde Mona Lisa’nın ağzı kapalı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s