20 yıl öncenin icadı: Scooter!

20 yıl önce İsviçreli bir mucit 2020’lerin en çok kullanılan mobil aracına imzasını attı: Scooter.

1990 yılında Wim Ouboter isimli bankacı ve amatör zanaatkar, evinden bara gitmek istiyordu ancak yol yürümek için çok uzun, arabayla gitmek için de çok kısa gözüküyordu. Bir bisiklet de garajdan çıkarılamayacak kadar zahmetli gözüküyordu. Ouboter, gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyin, bu mikro mesafeyi hızla geçmesini sağlayacak bir ulaşım yöntemi olduğuna karar verdi. Scooter…

Ouboter, kendi deyimiyle “scooter düşkünleri” ailesinden geliyordu ve çocukken hantal tahta kickbordlarla tepelerden aşağı inmekten keyif alıyorlardı. Yapması gereken sadece, çocuklukta kullandığı o kaykayı şimdi biraz daha büyütmesi gerekiyordu. Ancak sorun şu ki, büyük bir adamsanız ve küçük bir scooter kullanıyorsanız insanlar size tuhaf tuhaf bakabilirdi. O yüzden bunun katlanabilir olması da gerekiyordu. Ancak böyle bir taşıt yoktu.

Ouboter sonunda, minik poliüretan tekerleklere sahip, parlatılmış alüminyumdan yapılmış ve köpük gidonlarla donatılmış, alçak, katlanabilir bir prototip ortaya çıkardı. 1996 yılında, “mikro-scooter” veya sadece “mikro” adını verdiği hızlı kreasyonlarını oluşturmak için Micro Mobility Systems Ltd. (veya kısaca mikro) adında bir şirket kurdu. Ardından, bunları üretmek için Çinli bir bisiklet üretim şirketi olan JD Corp ile ortaklık oluşturdu. İlk satışlar da 1999 yılında Japonya’da başladı.

2000 yılında ise ABD’de popüler hale gelirken, pil teknolojisi ve GPS sistemlerinin de gelişmesiyle cüzi fiyata ulaşılabilir oldu.

Aradan geçen 20 yılın ardından yeni dönemin basit taşıtı olarak her köşe başında karşımıza çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s